Poradnik, Zapachy

Cena perfum a ich składniki – jaki mają ze sobą związek?

Często zdarza się tak, że będąc w perfumerii pewien zapach od razu skradnie nasze serce i przypadnie nam do gustu. Niestety, rozbieżność w cenach perfum potrafi być bardzo szeroka. Znajdziemy zapachy zarówno za kilkadziesiąt złotych jak i za kilkaset. Istnieją również pachnidła, za które trzeba płacić w tysiącach. Często zastanawiamy się, skąd bierze się tak wysoka cena za flakon perfum. W największej mierze odpowiadają za to składniki użyte do danej kompozycji zapachowej. Niektóre z nich mają naprawdę sporą wartość, są rzadko spotykane a proces ich pozyskiwania bywa żmudny i bardzo czasochłonny. W dzisiejszym artykule bierzemy pod lupę najdroższe składniki perfum.

Które składniki perfum są najdroższe?

Na samym wstępie należy wspomnieć o olejku z drzewa agarowego. Inaczej też określa się ten składnik jako oud. Pozyskiwany jest on z żywicy rośliny i dlatego też jego cena jest tak wysoka. Żywica pojawia się tylko i wyłącznie wtedy, gdy drzewo zostanie zainfekowane pewnym rodzajem pleśni. Zdrowe drzewo agarowe nie ma żadnego zapachu dlatego też w przemyśle perfumeryjnym byłoby praktycznie bezużyteczne . Oprócz tego roślina ta w naturze występuje naprawdę sporadycznie sporadycznie. Kilogram olejku agarowego może kosztować nawet do 250 000 tysięcy euro.

Kolejnym, cennym składnikiem perfum jest piżmo. To wydzielina pozyskiwana z gruczołów okołoodbytyniczych ssaków z rodziny piżmowców. Ze względu na to, że piżmowce w wielu krajach podlegają ochronie, składnik ten zaczęto zastępować syntetykami. Za litr piżma trzeba zapłacić około 35 tysięcy euro.

Wśród najdroższych składników perfum należy wymienić również jaśmin. Jego aromat w kompozycjach zapachowych najczęściej zastępowany jest syntetycznymi zamiennikami. Przyczyną takiego stanu rzeczy są względy ekonomiczne. Oprócz tego kwiaty są niezwykle delikatne i szybko tracą swoją świeżość. To również wpływa na ich wysoką wartość. 1 ml olejku kosztuje mniej więcej 20 euro.

Artykuł o podobnej tematyce można znaleźć na stronie https://perfumyizapachy.pl/najdrozsze-skladniki-perfum/