Poradnik

Perfumowy zawrót głowy-o co tyle hałasu?

Dziś na rynku kosmetycznym jest tak wiele perfum o przeróżnych zapachach, że znalezienie tego odpowiedniego dla siebie stanowi prawdziwe wyzwanie. Wiem o tym, gdyż sama miałam z tym problem. Ciężko jest się odnaleźć komuś, kto najzwyczajniej w świecie po prostu się na tym nie zna. Dlatego pierwszy mój krok wiązał się z przewertowaniem Internetu w tym temacie i zapoznaniem się z podstawowymi pojęciami. Teraz podzielę się z Wami moją wiedzą na ten temat.

Bardzo kiepskim pomysłem jest zaczynać wybierać kosmetyki za pomocą popularnych w drogeriach testerów, gdyż jestem pewna, że w 100% nie poznasz ich prawdziwego zapachu. A już wybieranie ich jedynie za pomocą rozpylenia w powietrzu bez żadnego kontaktu ze skórą to ABSOLUTNA pomyłka! Dlaczego? Ponieważ nuty zapachowe uwalniają się powoli pod wpływem ciepła Twojej skóry, nigdy inaczej. W inny sposób zapach jest przekłamany.

Teraz zapoznam Was z tak zwaną piramidą nut, w której znajduje się nuta głowy, nuta serca oraz nuta bazy. Ta pierwsza jest najmocniejsza i pozostaje z Tobą najdłużej, kolejne dwie są już słabsze. Właściwie można powiedzieć, że to od tej pierwszej będzie zależał Twój wybór czy zabierzesz te perfumy z sobą do domu. Nuta głowy zaczyna działać, kiedy alkohol się ulotni i jest wyczuwalna przez jakieś piętnaście minut.

Skoro nuta głowy jest najważniejsza to pewnie pomyślisz sobie, po co te dwie kolejne? Już tłumaczę. Po kwadransie nuta głowy nieco się ulatnia ustępując miejsca na 2-4 godziny nucie serca, która najczęściej wyznacza główny charakter kompozycji. A teraz przyszła pora na ostatnią – nutę bazy. Jaka sama nazwa wskazuje można nazwać ją szefową, gdyż decyduje o ich trwałości i przez cały czas wzmacnia pozostałe aromaty.

I właściwie to tyle, co powinieneś wiedzieć. Jako radę mogę jeszcze zalecić byś popatrzył na skład swoich ulubionych perfum lub tych, które Ci się podobają i wybierał do nich podobne, ponieważ czasami możesz się zagubić w ich zapachach.