Poradnik, Zapachy

Perfumy z namiastką lasu – czyli wszystko o drzewie cedrowym

Składniki zawarte w perfumach decydują nie tylko o charakterze zapachu ale również o jego trwałości. W kompozycjach zapachowych wykorzystywane są zarówno olejki pozyskiwane z roślin, kwiatów czy owoców czy składniki pochodzenia zwierzęcego. Te ostatnie najczęściej są elementem nuty bazy. Często też używane są przez producentów składniki syntetyczne. To właśnie one sprawiają, że olejki eteryczne stają się bardziej intensywne i trwałe. Szukając dla siebie wymarzonych perfum, często nie zwracamy uwagi, na ich anatomię. Warto jednak bliżej przyjrzeć się temu, co zawarte jest w pachnidle, by na przyszłość łatwiej znaleźć zapach, który przypadnie nam do gustu. W dzisiejszym artykule bierzemy pod lupę cedr.

Drzewo cedrowe – czym wyróżnia się ten składnik perfum?

Na samym wstępie należy wyjaśnić, czym w ogóle jest cedr. To wysokie drzewo iglaste należące do rodziny sosnowatych. Olejki eteryczne pozyskiwane są z jego liści, rzadziej drewna bądź korzeni. Najczęściej wykorzystywane są w kompozycji zapachowej w nucie bazy. Drzewo cedrowe charakteryzuje się lekkim, ciepłym, balsamicznym aromatem. Jego woń przywodzi na myśl zapach lasu i igliwia. Olejek cedrowy idealnie komponuje się z lżejszymi, bardziej ‘żywymi’ nutami zapachowymi. Przykładem mogą być chociażby owoce cytrusowe.

Oprócz pięknego aromatu, olejek cedrowy ma również zbawienne działanie na nasze ciało i umysł. Przede wszystkim rozładowuje stres i łagodzi stany lękowe. Oprócz tego pomaga zwalczyć bezsenność, niweluje uciążliwe bóle głowy jak również dolegliwości reumatyczne. Olejek cedrowy doskonale radzi sobie także z zakażeniami grzybiczymi. Działa przeciwzapalnie oraz rozkurczowo. Z tego właśnie względu zaleca się jego stosowanie w przypadku problemów z drogami oddechowymi.

Wybierając się do drogerii bądź przeglądając ofertę perfumerii internetowej np. https://esentire.pl warto zaznajomić się nie tylko z zapachem perfum ale również ich składem – jak widać, niektóre nuty zapachowe mają bowiem bardzo dobry wpływ na nasz organizm i zdrowie.